snabelen.no er en av mange uavhengige Mastodon-servere du kan bruke for å delta i det desentraliserte sosiale nettet.
Ein norsk heimstad for den desentraliserte mikroblogge-plattformen.

Administrert av:

Serverstatistikk:

358
aktive brukere

Ute på tur

Tyskland får nasjonal kollektivbillett

I sommer kostet en nasjonal kollektivbillett € 9 I Tyskland. I juni-august sparte de omtrent 1,8 millioner tonn CO2 sammenliknet med bilturer. Antall nye kunder var 20%.

De gode resultatene i sommer gjør at de viderefører billetten. Den vil koste € 49, og være gyldig for all lokal- og regionaltrafikk. Den er ikke gyldig på langdistansetog som ICE eller IC.

nettavisen.no/5-95-768449

@utepatur Dette er gladnyheter, men det er også noen erfaringer å trekke fra det også.
Regiontogene i Tyskland i sommer var stappfulle. Det var en veldig snodig tid å innføre et tiltak som skulle få ned bilpendlingen (i fellesferien), og førte egentlig bare til at hele verdens 18-25-åringer tilbrakte feriene sine i Tyskland. De svette og overfylte togene var også i stor grad uegnet for folk som skulle på jobb, eller som hadde noen form for handikap. Samtidig var de dyre ICE-togene halvtomme.

@utepatur Kan tenke meg at 49€ kanskje demper turist-faktoren av den billetten noe. Samtidig er det nok mange familier med lav inntekt som gjerne skulle sett at den billetten var 10€ billigere.
Til syvende og sist må man også på et eller annet tidspunkt klare å få ned de sinnsyke prisene på intercity-tog, hvis man skal klare å bukt med flyreisene...

@AndersEngdahl € 49 er billigere enn mange andre alternativer, så det kan åpne muligheter for de som ikke har hatt det tidligere også.
Hvis tog skal kunne konkurrere med fly må pris og reisetid være attraktive.

@AndersEngdahl Jeg var på interrail i sommer, og opplevde ikke fulle lokal- og regiontog. Men jeg har sett andre som har opplevd det. Det som jeg likte best var at jeg kunne reise med buss, trikk og bane på den samme billetten uansett hvilken by jeg var i og behøvde heller ikke tenke på soner. Det var utrolig deilig.

@utepatur Ja, det var fantastisk. De tyske tariffsonene togselskapene som drifter dem kan være skikkelig kronglete å bruke, vanligvis.

@utepatur som en tyske som ikke bruker kollektivtraffik så mye må jeg si jeg ville ha ønsket at prisen vær litt lavere. For 49 jeg tror jeg vil ikke bruk billeten. Men en tyskvid billett enda jo gjør kollektivtraffik mye enklere, som er veldig god

@utepatur Her til lands ser det ut som om satsningsområdet er å undergrave HjemJobbHjem-konseptet så mye at det ikke gir noen gevinst til noen på noen måte.